Novinky

08.10.2014
Zveřejnili jsme program přednášek a workshopů. Neváhejte se registrovat.


27.11.2013
Videozáznamy uvolněny. Dlouhé zimní večery budiž pochváleny.


07.10.2013
Hledáme dobrovolníka na výpomoc při časování videí


31.10.2013
Pozor! Museli jsme upravit rozvrh workshopů.


13.10.2013
Kompletní program... Zveřejněn!


TOPlist

RSS kanál

Syndikovat obsah
Domů | Přednášky konference LinuxAlt 2008

Přednášky konference LinuxAlt 2008

Níže naleznete seznam přednášek, které na konferenci zazní. Časové uspořádání naleznete v menu Program.Bash - základy ovládání (Bohdan Milar)

Nebojte se příkazové řádky. I v 21. století má textové uživatelské prostředí své místo. Urychlení práce, snadná skriptovatelnost, historie příkazů, doplňování a další funkce jsou v grafickém prostředí jen velmi těžko zastupitelné. Tato přednáška se zaměří na úplné začátky včetně představení několika základních příkazů mj. pro práci se soubory.


Bezpečnost DNS - DNSSEC (Adam Tkáč)

DNS je poslední z klíčových služeb Internetu, u které uživatelé a administrátoři zanedbávají a podceňují bezpečnost. Při pohledu na současné DNS se lze jenom divit jak snadné je provést úspěšný útok a způsobit nemalé potíže koncovým uživatelům. Přitom DNS protokol už dlouhou dobu poskytuje dostatek možností jak podobným problémům zabránit. A přesně o tom má být tato prezentace.


Blender - Od slonů ke králíkovi (aneb co je za 2 roky nového) (Jan Kaláb)

Při přípravách krátkého animovaného filmu Elephants Dream (http://orange.blender.org) se vývoj Blenderu posunul o velký kus vpřed. 2 roky na to vytvořilo studio blízké autorům Blenderu další krátký film, čímž se vývoj opět urychlil. Na přednášce budou představeny hlavní změny za poslední 2 roky vývoje 3D nástroje Blender.


Bug tracking pro vývojáře (Adam Hauner)

Vývoj současného software je složitý proces, ve kterém se střetávají a spojují různé technologie, názory, motivace a lidé, aby na jeho konci byl vynikající program. Chyby jsou nevyhnutelnou součástí tohoto procesu. V přednášce určené programátorům, testerům a vedoucím vývoje budou představeny výhody sledování chyb, možné postupy při větších projektech a nabídnuty tipy na větší efektivitu používání Bugzilly.


Hlásíme chyby v software (Adam Hauner)

Do vývoje software se dnes může zapojit každý uživatel, aniž by potřeboval znát jediný programovací jazyk. Dostatečnou kvalifikací je používání software a ochota hlásit chyby či nápady na zlepšení. Přednáška určená nejen běžným uživatelům osvětlí, proč je dobré hlásit chyby vývojářům, a ukáže špatné i dobré způsoby, jak objevené chyby popsat.


Jabbim - vytváříme Jabber/XMPP řešení pro lidi (Jan Pinkas)

Jan Pinkas, HumboldTec - admin českého Jabber serveru Jabbim vás seznámí s rozdílným pohledem uživatelů a vývojářů na XMPP/Jabber, moderní komunikační protokol. Dozvíte se, proč a v čem je důležité vycházet vstříc běžným uživatelům, kde má Jabber v současnosti největší mezery a co s tím hodlá komunita serveru Jabbim.cz dělat - o nových službách, uživatelích a vyvíjeném klientu.


Jak se zapojit do vývoje Fedory a novinky v distribuci Fedora 10 (Radek Vokál)

Fedora je distribuce vyvíjená a řízená komunitou za podpory firmy Red Hat a jejich vývojářů. Každá nová verze Fedory přináší velké množství novinek a změn a to nejen v oblasti dekstopu. Prezentace se zaměří na distribuci Fedora 10, která vyjde v listopadu tohoto roku. Představí novinky, které distribuce bude obsahovat (novinky kolem RPM, sdílení síťpvého připojení, nové KDE, změny v desktopu Gnome atd). Zároveň bude prezentace zaměřena na poteciální vývojáře, kteří by se rádi zapojili do vývoje distribuce Fedora. Proces začlenění se do vývoje byl dost zjednodušen a v druhé části prezentace budou předvedeny nástroje, které vývojář Fedory může využívat a přehled projektů, do kterých se může kdokoliv zapojit.


Jak si vybrat distribuci (Petr Krčmář)

Linuxových distribucí existuje nepřeberné množství a mnoho začátečníků se v jejich množství ztrácí a neví, kterou si pro sebe vybrat. Přednáška pro všechny, kteří se neorientují ve světě distribucí a rádi by si vybrali tu svou.


Linux jako real-time systém (Michal Schmidt)

Co je to real-time úloha k čemu je dobrý real-time operační systém. Jak jím může být Linux, krátce o RTLinux a RTAI. Realtime-preempt patch - jaké jsou jeho nejdůležitější prvky a jak probíhá vývoj. Postupné začleňování jeho částí do Linuxu. Red Hat Enterprise MRG. "Řídit laser Linuxem je šílenství, ale svým způsobem jsou šílení všichni v této místnosti. Takže jestli chcete použít Linux k řízení průmyslového svařovacího laseru, klidně si používejte PREEMPT_RT." -- Linus Torvalds


Média v HTML5 (Martin Hassman)

Nová připravovaná verze jazyků HTML a XHTML pod označením HTML5 přinese řadu novinek pro vývojáře webových aplikací, např. novou generaci webových formulářů (WebForms 2.0), offline webové aplikace nebo datové SQL úložiště v prohlížečích. HTML5 se snaží standardizovat i používání médií na Webu. Zavádí nové mediální značky <video> a <audio>, které poskytnou jednotné rozhraní pro veškerý mediální obsah. Další nová značka <canvas> podporuje dynamické vykreslování grafiky přímo v prohlížeči. Práce na specifikaci stále ještě probíhá, ale prohlížeče již řadu věcí postupně implementují.


Modifikácia Ubuntu ISO obrazu, alebo urobte si Ubuntu po svojom (Stano Hoferek)

Ukážka modifikovania Ubuntu ISO súborov - ako si naklikať i napísať vlastný obraz. Povie sa niečo o dôvodoch vytvárania neoficiálnych CD, výbere programov, a k tomu množstvo typov. Záujemca sa dozvie, čo je na CD potrebné, a čo nie. Ako dosiahnúť dobrý pomer efektívnosti a veľkosti, na čo si treba dať pozor a kam sa obrátiť pre pomoc. Uvedie autor linuxovej distribúcie Greenie a niekoľkých ďalších projektov - Kolieskobuntu, MiniXubuntu a Wesnoth LiveCD.


OpenMoko (Jaroslav Řezník)

Openmoko je flexibilní mobilní platforma založená na linuxu. Tato prednáška by měla představit tenhle telefon těm co ho ještě neznají z pohledu linuxáka - tedy jak to prakticky vypadá a jaké jsou zkušenosti s jeho používáním. Druhá čast přednášky by se měla věnovat hackovani telefonu.


OpenOffice.org 3.0 podle Go-oo (Jaroslav Krejčí)

Jistě, všichni ho máme, všichni ho známe - OpenOffice.org 3.0. Opravdu? Go-oo je tak trochu jiným OpenOffice.org - jistě přijde vhod jeho srovnání s mainstreamem a praktické ukázky. Pamatováno bude i na mírně pokročilé, buildování chtivé návštěvníky - aneb co znamená ./configure --with-drink.


PostgreSQL aneb "Slon nezapomíná" (Pavel Stěhule)

Relační databázové systémy s otevřeným kódem jsou nenahraditelnou desítek až stovek aplikací. Rozvoj www je spojen s vývojem a používáním databáze MySQL. V desítkách menších i větších aplikací se používá databáze Firebird. Milióny uživatelů používají SQLite aniž by o tom věděli ve svých mobilních telefonech, ve svých www prohlížečích. Databáze PostgreSQL se úspěšně používá v podnikových informačních systémech a průmyslových aplikacích. Význam těchto databází neustále roste. Při zvyšujícím se výkonu a funkcionalitě, si tyto systémy zachovávají hardwarovou nenáročnost a jednoduchost administrace. Databáze PostgreSQL letos oslavila dvanáct let své existence. Výsledkem dvanácti let vývoje je databázový systém, který snese srovnání s komerčními aplikacemi a v rodině software s otevřeným kódem patří ke špičce. Kvalita kódu a licence BSD jsou důvodem častého použití v Computer Science - jeden z nejnovějších konceptů "proudové databáze" je primárně ověřován právě na PostgreSQL. Rozšiřitelnost a schopnost pracovat se specifickými datovými typy předurčuje Postgres pro akademické prostředí a výzkumu - významným uživatelem PostgreSQL je NASA. Nejen v ČR nejpopulárnějším rozšířením PostgreSQL je modul PostGIS, díky kterému lze PostgreSQL použít jako úložiště GIS systémů. Přednáška bude věnována specifickým vlastnostem PostgreSQL - výkonu, limitům, schopnosti přidávat do systému nové datové typy a podpoře GIS systémů.


Použití šifrovaných disků v Linuxu (Milan Brož)

Jedním z požadavků na zabezpečený systém je použítí šifrování při ukládání dat. Tato přednáška popíše základní možnosti, které jsou dnes dostupné v OS Linux. Kterou abstraktní vrstvu zvolit pro šifrování (celý disk, souborový systém nebo jen vlastní data), jaké nástroje jsou k dispozici. Větší část bude věnována využití a konfiguraci dm-cryptu (tedy šifrování blokového zařízení), popisu a smyslu použití specifikace LUKS (Linux Unified Key Setup). Popíšeme si, jakým způsobem je dm-crypt integrován v jádře systému a jak lze využít možností hardware. Co se dá očekávat v budoucnosti nejen od vlastní implementace v jádře, ale i od použití v jednotlivých distribucích. A také jaké problémy může používání šifrovaných disků přinést a dá-li se jim předejít.


POV-Ray: fotorealistická grafika pro všechny (Pavel Tišnovský)

POV-Ray je program, který spadá do kategorie takzvaných raytracerů, což jsou aplikace určené pro vykreslování trojrozměrných scén s důrazem na co nejvyšší kvalitu výsledku. V souvislosti s POV-Rayem se někdy hovoří i o fotorealistické grafice. Na přednášce budou vysvětleny všechny možnosti POV-Raye, včetně tvorby animací a propojení s modelovacími programy. Výklad bude doplněn mnoha ukázkovými obrázky.


Právo a softwarové licence (Petr Krčmář)

Softwarové licence jsou nedílnou součástí světa otevřeného software. Přesto v nich mnozí uživatelé tápou. K čemu jsou vlastně licence, co mi zakazují či dovolují? Přednáška, která ukazuje, že se není třeba licencí bát.


Programátor umělec (Michal Černý)

Je rozdíl mezi epickou básní a zdrojovým kódem? Programátoři jako stavitelé katedrál? Stává se Wiki novým kulturním směrem tak jako kdysi baroko či gotika? Existuje anonymní umění? Program jako interaktivní umělecké dílo? Nové cesty a formy umění. A jak to vidí sami programátoři?


Steganografie v Linuxu (Ladislav Hagara)

Mohu věřit vlastím očím a uším? Jde pouze o fotku z dovolené nebo o tajnou zprávu? Jde o audio záznam nebo o podrobné plány budovy? Budu se věnovat steganografii, tj. umění skryté komunikace. Bude zmíněna řada linuxových nástrojů umožnujících nejenom skrýt text v obrázku, obrázek v obrázku nebo i obrázek v textu.


Svobodný software a zrakově postižení uživatelé (Milan Zamazal)

Pro slepce a těžce zrakově postižené uživatele je počítač velmi užitečným až nezbytným pomocníkem. Práce s ním je však pro ně z různých důvodů značně komplikovaná. Přednáška poskytne základní přehled o tom, jakým způsobem mohou slepci s počítačem pracovat, jaké prostředky pro zpřístupnění jim nabízí svobodný software, jak tyto nástroje fungují a jakým způsobem lze zrakově postiženým uživatelům počítačů pomoci


Partneři

Generální partneři

FIT VUT Brno

Red Hat


Mediální partneři

Root.cz - linux, open source a free software

Computer Press


Ostatní partneři

IBM IDC Brno - Česká republika

AVG Technologies

Igloonet

umarecka.cz


Sledujte nás


Pořadatelé

sdružení OpenAlt z.s.

Studentská unie FIT