Novinky

08.10.2014
Zveřejnili jsme program přednášek a workshopů. Neváhejte se registrovat.


27.11.2013
Videozáznamy uvolněny. Dlouhé zimní večery budiž pochváleny.


07.10.2013
Hledáme dobrovolníka na výpomoc při časování videí


31.10.2013
Pozor! Museli jsme upravit rozvrh workshopů.


13.10.2013
Kompletní program... Zveřejněn!


TOPlist

RSS kanál

Syndikovat obsah
Domů | Historie | 2011 | Přednášky

Přednášky prezentované na LinuxAlt 2011

(Alespoň částečně) open source mobilní hračky (Jaroslav Řezník)

Aktuální přehled o dění v převážně open source světě mobilních zařízení pro běžné uživatele (Harmattan, WebOS...). Součástí přednášky bude bohatá zásoba nejrůznějších open source mobilních zařízení (Nokia N9/N950 s OS Harmattan, ExoPC s OS MeeGo Tablet UX a WeTab OS, HP Veer s Web OS atd.).Android je taky Linux (Adam Štrauch)

Android je postaven na linuxovém jádře a ať se někteří snaží sebevíc, nedá se to popřít. Důkazem je kupa projektů, které využívají práva roota a vlastnosti jádra, jenž nejsou v nativním API přístupná. Tato přednáška ukáže, co všechno se s Androidem dá dělat a co z toho je skutečně použitelné.DNS knihovna pro programovací jazyk Go (Jan Mercl)

GoDNS je sada modulů (Go packages) v programovacím jazyku Go pro práci s většinou používaných DNS protokolů. Obsahuje mj. podporu pro DNS resolver, samotný DNS resolver, podporu pro některé části DNS serveru, služby pro transformaci textových konfiguračních souborů (hosts, resolv.conf, named.conf) do run time reprezentace a zpět na text. Stejným způsobem knihovna umožňuje práci s textovými soubory DNS zóny (zone files), v tomto případě navíc ještě i v tzv. kompilované (binární) formě. Knihovna zpřístupňuje kromě obvyklých high-level APIs také nižší úrovně (např. wire format data packing/unpacking včetně volitelné komprese dle požadavků RFC1034/4.1.4), díky čemuž je použitelná i pro psaní dalších DNS nástrojů, jakými jsou třeba testy DNS serveru nebo vypisování DNS zpráv v člověkem čitelné podobě z jakéhokoli Go programu. GoDNS dále obsahuje dále také počáteční implementaci výzkumného/experimentálního databázového stroje, specializovaného na data zón DNS serveru, který je optimalizován na rychlý náběh a průchodnost serveru při výrazné úspoře paměti v porovnání s obvyklými řešeními v případě velmi velkých zón (miliony/desítky milionů záznamů a výše).Elektronické podpisy (Rudolf Klusal)

Co jsou to elektronické podpisy? Jak fungují a na jakém principu? Elektronický podpis může mít kdokoliv z vás, stačí jen vědět, kde ho získat a jak to celé funguje. Ukážeme si, jakých technologií využíváme při elektronickém podepisování, rozlišíme různé typy podpisů. Vysvětlíme si, proč jsou podpisy vlastně bezpečné a v čem spočívá ona uváděná bezpečnost, ale zároveň ukážeme, čím bychom mohli bezpečnost narušit. A na závěr si povíme, proč ještě nejsou elektronické podpisy tolik rozšířené mezi veřejností, co tomu bránilo a co tomu brání do budoucnosti, jaké jsou nároky na uživatele, úřady a další subjekty, které tuto technologii chtějí využívat. Nahlédneme do problematiky časových razítek, certifikátů a autentifikace & autorizace pomocí klíčů a podpisů. Porovnáme s funkcí klíčů v OpenSSH.Fyzikální experimenty v Linuxu (Michal Černý)

Programů na modelování experimentů a podporu výuky fyziky je celá řada. V příspěvku budou představeny některé z nich a prezentovány jejich možnosti včetně diskuse o jejich využitelnosti v edukačním procesu. Součástí přednášky budou i některé praktické ukázky.Geany: napůl skvělý textový editor, napůl vývojářské prostředí (Miroslav Hrončok)

Geany je textový editor pro programátory napsaný v GTK, takže zapadne do GNOME, Xfce i LXDE. Seznámím posluchače s prostředím tohoto IDE, konkrétními postupy pro programování v C, C++, Ruby, Pascalu apod., ale také pro využití Geany jako editoru TeXu, nebo HTML/XML. Předvedu některé vychytávky, jako je integrace Valgrindu, či různé moduly (kontrola pravopisu, class builder, export kódu do LaTeXu...).GNU Radio aneb "hackněte" si elektromagnetické spektrum (Jaroslav Škarvada)

Obsahem přednášky bude praktické představení projektu GNU Radio. GNU Radio umožňuje rapidní prototypování softwarově definovaných rádií (SDR). U SDR je většina komponent, jež bývají tradičně realizovány pomocí analogového hardware (např. směšovače, filtry, modulátory, demodulátory, atd.), implementována softwarově s využitím metod číslicového zpracování signálů. Většinu parametrů SDR lze tak snadno měnit pouhou úpravou software, aniž by bylo nutné složitě modifikovat hardware. GNU Radio je vynikající platformou pro zkoumání, testování a např. i analýzu zabezpečení fyzické přenosové vrstvy u stávajících radiokomunikačních systémů nebo i vývoj nových. Lze jej např. použít na různé experimenty s Bluetooth, Wi-Fi, atp.Hackerspace a Open Hardware (Pavol Rusnak)

V súčasnosti sa aj v našich končinách rozmáha fenomén "hackerspace" - miesta, kde sa ľudia so záujmom o vedu a techniku môžu stretávať a spolupracovať na rôznych projektoch. Jedná sa vlastne o modernizovanú podobu známych rádioklubov s rozšíreným záberom aktivít. Okrem elektroniky sa jeho členovia zaoberajú aj programovaním a algoritmami, informačnou bezpečnosťou, digitálnym umením či biológiou alebo chémiou. Druhá časť prednášky sa bude venovať open-source hardvéru, porovná ho s jeho starším bratrancom otvoreným softvérom a priblíži najznámejšie projekty Arduino, RepRap a USRP.HTTPS na virtuálních web serverech (Petr Krčmář)

Když se někoho zeptáte, jak nasadit SSL na virtuální web server, dostanete obvykle odpověď, že to není možné, protože k tomu potřebujete vlastní IP adresu. Existuje však jedno řešení, které není příliš známé, ale je plně funkční - jmenuje se SNI. Vysvětlíme si, proč bez něj není možné HTTPS na virtuálním serveru nasadit a jak tato technologie problém řeší. Součástí bude i praktická ukázka.IPv6: Nebojte se nového Internetu (Pavel Šimerda)

Na přednášce si uděláme průřez tím, co pro vás znamená nasazení či nenasazení protokolu IPv6. Podíváme se stručně na globální důvody pro nasazení IPv6 i na ty lokální, které se můžou týkat právě vás, ať už jste uživatelé nebo provozovatelé sítí a služeb.IPv6 a IPv4 na Linuxu (Pavel Šimerda)

Celosvětová síť Internet postupně přechází od protokolu IPv4 k protokolu IPv6. Podíváme se společně na problémy, se kterými se potýká nasazování IPv6 vedle IPv4 a proč by se uživatel linuxového počítače připojeného k Internetu měl takovou změnou vůbec zabývat.Jak jsme převáděli desktopovou aplikaci FlexiBee do cloudu (Ferschmann)

Ekonomický systém FlexiBee je ve své poslední verzi nabízen i jako cloudové řešení. Povíme si o tom, proč službu poskytujeme v cloudu, jaké technické a organizační problémy jsme měli při převodu klasické aplikace do cloudu, jaké architektonické úpravy jsme provedli, co nám to přineslo a jak to vnímají zákazníci (i s ohledem na bezpečnost). Ukážeme si také které nástroje používáme pro provoz cloudu a proč (varnish, puppet, node.js, couchdb, ...).Kinect pro Xbox 360 a GNU/Linux (Ladislav Hagara)

Kinect pro Xbox 360, dále jenom Kinect, je snímací zařízení společnosti Microsoft, původně určené jako doplněk pro herní konzoli Xbox 360. Cílem Kinectu bylo umožnit uživatelům Xboxu 360 ovládání her vlastním tělem. Situace se ale změnila. Kinect lze připojit i k běžnému počítači a využívat jeho vlastností také v Linuxu. Nejenom ke hraní her.KnotDNS - nový výkonný autoritativní name server (Ľuboš Slovák a Marek Vavruša)

KnotDNS je projekt autoritativního DNS serveru vznikajícího v Laboratořích sdružení CZ.NIC. Jeho cílem je nabídnout výkon překonávající nejrozšířenější implementace (BIND, NSD) a současně pokročilou funkcionalitu (IXFR, DDNS, NSEC3, přidávání a odebírání zón za běhu). V přednášce podrobně rozebereme návrh a implementaci KnotDNS, vysvětlíme některé inovativní přístupy na kterých staví, předvedeme jeho funkčnost a srovnáme s existujícími implementacemi prostřednictvím benchmarků.Linux ve 30km nad zemí (Maroš Zatko)

Využitie GNU/Linuxu a FOSS nástrojov pri vývoji a následnom spracovávaní zozbieraných údajov v projekte stratosferického balóna JULO1 Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity.Myšlenkové mapy v Linuxu (Michal Černý)

Myšlenkové mapy se staly nezpochybnitelným fenoménem. Používají se k rozvoji kreativního myšlení, ke studiu, kooperaci na projektech nebo také nástrojem na podporu návrhu algoritmů. V přednášce budou nastíněny některé možnosti jejich využití a představen software pro jejich tvorbu, který je dostupný jako open source.Najdi incident v kupě logů (Karel Šimeček)

  • Nástroje Log managementu – Syslog-NG a jeho efektivní využití v Unix a Windows prostředí.
  • Nástroje SIEM – Trustwave SIEM a kombinace s Open Source prostředím, Open Source nástroje pro forenzní analýzy.
  • Aktuální důvody pro implementaci nástrojů Log management a SIEM.
  • Technologické, bezpečnostní a business přínosy z implementace – názorná ukázka PPF Banka + ČEZ.Nešahej na červený čudlík - anebo jak dokumentovat vlastní projekty (Florián Nadge a Petr Kovář)

Tato stručná a zábavná prezentace formou jednoduchých instrukcí ukazuje, jak vytvořit dokumentaci pro váš další komunitní projekt.OpenStreetMap - Slobodna wiki mapa sveta (Michal Páleník)

  • predstavenie projektu openstreetmap, historia, dovody, licencia
  • kratky prehlad sesterskych projektov
  • rozny SW na editovanie (potlatch, josm, ), API a vlastny SW
  • rozny SW na prezeranie (web, mobil, ...) a API na vlastneOpen source desktop současnosti (Jaroslav Řezník)

Aktuální trendy v desktopových prostředích (nejen) na Linuxu, aneb co nás čeká a nemine. (Plasma Workspaces a Plasma Active, Unity, Gnome Shell, MeeGo UXs...)Paralelní start systému pomocí systemd (Jan Horák)

V úvodu budou porovnány nejznámější linuxové init systémy, včetně nového (r)evolučního Systemd. Na několika praktických ukázkách budou představeny výhody i nevýhody paralelního spouštění aplikací při startu. Závěrem bude vysvětlen nový způsob definice služeb systému, včetně naprogramování jednoduchého démona od úplného začátku.Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot (Vojtěch Trefný)

Podrobné představení nejnovějšího vydání Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot se zaměřením především na verzi pro osobní počítače a prostředí Unity. Stranou nezůstanou ani oblíbené deriváty Kubuntu, Xubuntu a Edubuntu a v krátkosti se dostane i na serverovou a cloudovou verzi Ubuntu.Využití opensource při stavbě infrastrukturního cloudu (Martin Kopta)

Seznámení s dostupnými opensource prostředky k tvorbě infrastrukturního (IaaS) cloudu a ukázka jejich reálného nasazení. Pojednání o dostupných nástrojích a obecně o cloud hypervizorech včetně ukázky architektury vlastního řešení. Představení českého projektu BeeScale (IaaS cloud služba) kompletně postaveného na opensource technologiích.(změna programu vyhrazena)

Partneři

Generální partneři akce

FIT VUT Brno

Red Hat


Hlavní partneři

DNSSEC

Perspektiva - ITJobs

Partneři

OKsystem

FlexiBee Systems

Za podpory

Bool.cz

Logo Computer

Logo Mobility

Knihkupectví U Marečka

Sledujte nás


Pořadatelé

sdružení OpenAlt z.s.

Studentská unie FIT