Novinky

08.10.2014
Zveřejnili jsme program přednášek a workshopů. Neváhejte se registrovat.


27.11.2013
Videozáznamy uvolněny. Dlouhé zimní večery budiž pochváleny.


07.10.2013
Hledáme dobrovolníka na výpomoc při časování videí


31.10.2013
Pozor! Museli jsme upravit rozvrh workshopů.


13.10.2013
Kompletní program... Zveřejněn!


TOPlist

RSS kanál

Syndikovat obsah
Domů | Historie | 2012 | Přednášky

Přednášky prezentované na LinuxAlt 2012

Verze pro tiskVerze pro tisk AppArmor: brnění pro váš systém (Petr Krčmář)

Linux je často nasazován v různých kritických oblastech, kde je třeba zajistit solidní bezpečnost. Není ale k zahození, když si zabezpečíte i běžný desktop proti různým druhům útoků. Pomoci vám v tom může technologie AppArmor, pomocí které můžete určit aplikacím, co mohou a nemohou udělat. Proč by třeba měl být schopen Apache spustit Bash? Nebo proč by Firefox měl mít schopnost zapisovat mimo svůj profil? Pomocí AppArmor jim to jednoduše zakážete.Blender Motion Tracker - sledování předmětů ve videu (Adam Dominec)

Technologií motion tracking lze z videa dopočítat pohyb kamery a do určité míry i tvar natáčené scény, což má významné uplatnění při tvorbě filmů. Přednáška ukáže nové nástroje programu Blender a ke srovnání další volně dostupný software pro tyto účely, vše opatřeno stručným náhledem do teorie v pozadí.DANE - soumrak certifikačních autorit? (Ondřej Surý)

Pracovní skupina DANE vydala v rámci IETF (Internet Engineering Task Force) tento srpen dokument RFC 6698, který popisuje nový DNS záznam umožňující ukládat do DNS otisky certifikátů a způsob práce s nimi. V této přednášce se nejdříve vrátíme k začátkům projektu. Poté si řekneme, co je potřeba udělat pro podporu tohoto protokolu v tuto chvíli a nakonec si představíme lehkou vizi budoucnosti, v níž nebudou k běžnému zabezpečení internetových protokolů potřeba certifikační autority. Dokáže nakonec DANE protokol nahradit DV-certifikáty? Bude to znamenat konec certifikačních autorit a infrastruktury veřejných klíčů (PKI)? Nejen na tyto otázky byste měli najít odpověď v této přednášce!Darktable (Vlastimil Ott)

Zpracování RAW snímků a vytvoření dechberoucích JPG fotekDNS pro začátečníky (Ondřej Caletka)

V přednášce pro začínající správce si podrobně vysvětlíme, jak vlastně systém doménových jmen funguje. Dále si prakticky ukážeme konfiguraci DNS serveru a upozorníme na nejčastější chyby, kterých se správci dopouštějí.FreeIPA (Jakub Hrozek a Martin Kosek)

Prednaska by mela dve casti - server a klient, kazda cca 20 minut+demo.

Server: Predstaveni FreeIPA jako integrovaneho systemu pro spravu identit na Linuxu. Ukazeme, co FreeIPA umi navic oproti klasickemu NISu/LDAPu, mj. integrace s DNS, ukladani pravidel pro SUDO nebo map pro automounter. Cast zaberou novinky ve FreeIPA 3.0, zejmena ocekavana integrace s Active Directory.

Klient: Shrnuti prihlasovani na UNIXu/Linuxu (NSS, PAM), srovnani nss_ldap vs. SSSD, ukazka rozsirene funkcionality SSSD jako cachovani SUDO pravidel, SSH klicu nebo autofs map.Jak přispívat do Fedory (balíčkování a testování) (Jiří Eischmann)

Fedora je velmi dobrou volbou, pokud chcete sledovat vývoj v oblasti Linuxu. Nemusí ale zůstat pouze u sledování. Fedora je také velmi otevřená novým přispěvatelům, kteří chtějí pomoct s jejím vývojem a kvalitou. V první části přednášky se posluchači dozví na názorných příkladech, jak se zapojit do testování Fedory, především do tzv. Fedora Test Days. V druhé části se seznámí s tím, co obnáší vytváření balíčků pro Fedoru.Kalendáře a plánování času pro Linux ... jde to? (Pavel Tůma a Michal Altmann)

Jaké existují kalendářové systémy pro Linux? Co umožňují? Dají se rozumně používat? Doma ve firmě? Jsou user-friendly? Přehled, porovnání, hodnocení + živá ukázka nasazení, konfigurace a fungování nového kalendářového systému 3e.Máváme rukama, kopeme nohama, otáčíme hlavou … před linuxovým desktopem (Ladislav Hagara)

Volné pokračování přednášky Kinect pro Xbox 360 a GNU/Linux z loňského LinuxAltu. Letos věnované nejenom Kinectu ale i obyčejné webové kameře. Aktualizovaný přehled knihoven pro práci s Kinectem v Linuxu. K rozpoznávání polohy těla už není nutný binární blob. Přirozené uživatelské rozhraní (NUI). Praktické ukázky. Ovládání linuxového desktopu pomocí Kinectu nebo webové kamery. RSI nebo CTS? Co takhle ovládat linuxový desktop pohybem hlavy?Moderní síťová konfigurace linuxových desktopů a serverů (Pavel Šimerda)

Proč byste neměli už předem zanevřít na ošklivé systémové služby a nástroje jako NetworkManager, firewalld, dnssec-trigger, strongswan/openswan, avahi a případně další. Podíváme se na průřez tím, co bez nich umíme dobře, co špatně a co vůbec.Mozilla v roce 2012, novinky, budoucnost (Pavel Franc a Pavel Cvrček z mozilla.cz)

Prednaska o soucastnosti a budoucnosti mozilly, novinky ohledne B2G (Firefox os) a dalsi.Nagios - jak se nezbláznit z vlastní sítě (Věroš Kaplan)

S počítači jsou pořád jen problémy. Tuhle něco vypadne, tamhle se něco rozbije. A uživatelé pak volají, a volají... Nejlepším způsobem, jak dozvědět o problémech dřív, než ostatní, je nasadit nějaký monitorovací systém - třeba Nagios. Přednáška nabídne: Stručný úvod do Nagiosu, možnosti rozšíření, nějaké zkušenosti a humorné zážitky.ownCloud - data pod kontrolou (Michal Hrusecky)

Prednaska predstavi projekt ownCloud - open source reseni, ktere se snazi konkurovat velkym firmam jako je Google ci Dropbox, poskytovat stejny komfort a pritom poskytuje uzivateli kontrolu nad jeho daty.Patentové spory a informační společnost (Michal Černý)

Nejpopulárnější otevřený operační systém Android od samého počátku ohrožují patentové spory s řadou společností. V přednášce budou zmíněné nejznámější a nejvíce významné kauzy a jejich dopad informační společnost, otevřený softwar atp. Pokusíme se také odpovědět na otázku, komu současná legislativní úprava vyhovuje a proč.Praktická ukázka 3D tisku na tiskárně RepRap (Miro Hrončok)

Navrhneme spolu objekt, připravíme ho k tisku a následně jej vytiskneme na open-source 3D tiskárně RepRap.Programování vysoce výkonných serverů pod Linuxem a Knot DNS (Marek Vavruša)

Požadavky na rychlost síťových aplikací stále rostou, stačí jim i klasické programovací paradigmata?

Cílem přednášky je praktické seznámení s modely obsluhy požadavků nad protokoly UDP a TCP a porovnání nových přístupů pro paralelní zpracování požadavků a "zero-copy" příjem paketů. Zároveň jsou krátce představeny metody měření výkonu síťových aplikací a možné úskalí, která mohou nastat při vícevláknovém zpracování oproti klasickým úlohám. Posledním tématem je vliv optimalizací na bezpečnost aplikace.

Knot DNS je ryze autoritativní DNS server z laboratoří CZ.NIC se zaměřením na výkon a podporu moderních standardů. V přednášce budou nejen krátce představeny nové vlastnosti a změny oproti první představené verzi Knot DNS na LinuxAlt 2011, ale především nové zkušenosti z reálného provozu. V závěru budou krátce představeny plány pro další vydání.Spíme s Androidem (Petr Nalevka)

Představení aplikací pro chytré telefony s operačním systémem Android z dílny Urbandroid Team viz https://sites.google.com/site/urbandroidteam. Tyto aplikace jsou nejen úspěšné (>3 miliony stažení, >500k aktivních uživatelů), ale ukazují i nové způsoby využívání chytrého telefonu a různá technicky zajímavá řešení. Například: Sleep as Android - chytrý budík, který využívá aktigrafii a měří spánkové fáze pro příjemné probuzení ve fázi lehkého spánku Dock4Droid - využití triku s overlay view pro implementaci plnohodnotného Doku pro přepínání aplikací na systému Android AppReactor - jednoduchý skriptovací jazyk pro automatizaci chytrého telefonu, funkce pro přístup k mnoha různým funkcím SDK Pumpdroid - momentálně asi největší veřejně dostupná databáze cen pohonných hmot v České republice. Řešení je postavené na Google AppEngine + Androidí klientská aplikaceSpráva barev nejen pro fotografy (Milan Knížek)

 • Proč potřebujeme správu barev - co zařízení, to jiné barvy
 • Editace/zobrazení - kalibrace a charakterizace monitoru
 • Tisk - charakterizace tiskárny
 • Digitální fotografie - charakterizace fotoaparátu, skeneru
 • Úskalí správy barev - převody mezi prostory, reálné nebo dobře
 • vypadající barvy...  Triky s OpenSSH (Ondřej Caletka)

  Balík OpenSSH patří k základní výbavě každého linuxového systému. Umí toho mnohem víc, než se na první pohled zdá. V přednášce si prakticky předvedeme používání SSH klíčů a certifikátů, tunelování i sdílení jednoho SSH spojení.  Vývoj her pro Firefox (WebGL, HTML5) (Martin Stránský)

  Představení metod a postupů při vývoji 2D/3D hry pro Firefox, včetne praktických ukázek a rozboru používaných technologií (WebGL, HTML5/Canavas, JSON, LocalStorage...).  Zálohování v Linuxu: která možnost je ta správná? (Petr Krčmář)

  Říká se, že existují dva druhy uživatelů: jedni zálohují a ti druzí ještě nikdy nepřišli o data. Jak praví klasik: zálohuj, zálohuj, zálohuj. Jenže. Která cesta je ta správná? Existuje jich víc? A proč zvolit právě tu a ne onu. Přednáška představí některé typy zálohování a nástroje pro zálohování určené.

  Partneři

  Generální partneři akce

  FIT VUT Brno

  Red Hat


  Hlavní partneři

  CZ.NIC LABS

  FlexiBee Systems

  OKsystem

  Perspektiva - ITJobs

  Za podpory

  Knihkupectví U Marečka

  Sledujte nás


  Pořadatelé

  sdružení OpenAlt z.s.

  Studentská unie FIT